ארכיטקטורה בברלין

דף הבית >> סיורים >> ארכיטקטורה בברלין
בסיורים המודרכים שלי אני עוסקת בהבט ההיסטורי של ברלין. אבל כמובן שלברלין יש עוד הרבה צדדים אחרים. לכן , כדי שלא תפספסו, וגם לאלה המתענינים בנושא - הנה מסלול קצר ועשיר בנושא ארכיטקטורה מודרנית של ברלין:
שני עשורים לאחר נפילת החומה וברלין ממשיכה להבנות ולעטר את הנוף שלה במנופים. תנופת הבנייה ממלאת לאט לאט את צלקות המלחמה והחומה שחצתה את העיר.להזמנת סיור פרטי בברלין - מענה בעברית בשיחה מקומית
טלפון ישראלי: 072-3333-735סיור בתחנת הרכבת החדשה - הסיור שלנו יחל בתחנת הרכבת החדשה והמרכזית של ברלין HAUPTBAHNHOF. התחנה החדשה נפתחה בשנת 2006. היא מהווה את צומת הרכבות המרכזי של ברלין . התחנה תוכננה ע״י משרד אדריכלים מהמבורג.

מבנה התחנה הינו בגובה של 321 מ׳. יש בתחנה 4 קומות לרכבות הנוסעות בתוך גרמניה ומחוצה לה. כל התחנה עשויה חיפוי זכוכית. לחיפוי השתמשו ב 8500 שמשות. בתנה עוברים מדי יום כ 300,000 איש. כשתעמדו בתוך התחנה ופניכם מזרחה - תוכלו לקבל תצפית יפה על הרייכסטאג, בנין הקאנצלרית ואזור הסוני סנטר.
בתוך תחנת הרכבת תמצאו חנויות רבות כמו גם בתי קפה.

צאו מהתחנה לכיוון הריככסטאג. עברו בגשר מעל נהר השפרה - הנהר החוצה את ברלין. תוכלו לצפות ביום יפה על האנשים היושבים בבית הקפה על גדת הנהר ובאוניות התיירים העושות שייט.

תחנת הרכבת החדשה

סיור בקרית הפרלמנט - כשתגיעו לקרית הפרלמנט תוכלו לראות מימינכם את בניין הקאנצלרית. הבנין אוכלס ב 2001  ותוכנן ע״י אדריכלים ברלינאיים- אקסל שולטס ושארלוטה פרנק שזכו בתחרות על תכנון הבניין שנערכה ב 1993. המבנה מתפרש על שטח של 19,000 מטרים רבועים. שני צידי המבנה המאורכים - אלה בניני משרדים של עובדי משרדי הקאנצלריה בעוד שהמבנה המרכזי בן 9 הקומות- מאכלס את חדרי הישיבות, חדרי הקאנצלרית והצוות הקרוב שלה כשבקומה העליונה ביותר - זו למעשה דירת השרד של הקאנצלרית.

בחזית הבניין פסל של הפסל אדוארדו צ׳ילידה מחופה בכיסוי אוורירי. מאחוריו עמודי בטון שבסופם יוצאים שיחים. בתכנון הכניסה נשארה מימליסטיות ואוריריות המקדמת את פני האורחים הרשמיים של הקאנצלריה.

צוות האדריכלים שולטס ופרנק תכנן גם מבנים נוספים בקרית הפרלמנט. אם תסתובבו עכשיו וגבכם לבניין הקאנצריה תוכלו לראות את חזית בניין המשרדים הנקרא בניין פאול לובה הוא המשך ישיר ( אותו קו ואותו רוחב עם בניין הקאנצלריה) לקאצלריה. מאחריו ממשיך בניין נוסף שמאכלס את ספריית הפרלמנט. בניין הספריה נמצא למעשה מצידו השני של נהר השפרה והאדריכלים חשבו בתכנון לשלב את בניני הפרלנט משני צידי הנהר שהם למעשה שני צידי ברלין המזרחית והמערבית (הנהר באזור זה היווה את קו הגבול ולאורכו עברה בעבר חומת ברלין) שכיום היא מאוחדת ולכן בניני הפרלמנט נמצאים גם על הגדה המערבית וגם על הגדה המזרחית= ברלין עיר מאוחדת.
המשיכו לכיוון בניין הרייכסטאג.

פרלמנט

סיור בבניין הרייכסטאג

החל להבנות במקור ב1884 אבל נפתח רק ב 1894. הסיבה לפתיחה המאוחרת היא שהקיסר הגרמני (וילהלם ה -1) ביקש לתקן את התוכניות של המבנה שוב ושוב. לבסוף התקבל מבנה מרובע המכיל בתוכו מספר סגנונות אדריכליים.
הכותרת מעל גמלון הכניסה האומרת DEM DEUTSCHEN VOLKE- משמעותה : עבור העם הגרמני. כותרת זו הוספה לבניין אחרי מלחה״ע ה -1 ע״י הקיסר וילהלם ה-2. לאחר סיום מלחה״ע ה- 1 והתפטרות הקיסר הגרמני מוכרז בבנין הרייכסטאג כי גרמניה היא רפובליקה דמוקרטית. אבל המריבות בין המפלגות רבות וגדולות ומפלגות קיצוניות מפריעות למהלך הדיונים.
מיד לאחר עלייתו של היטלר לשלטון, בפברואר 33 נשרף הרייכסטאג. למרות שהנזק אינו עצום, היטלר מחליט להושיב את הפרלמנט בבנין אופרה- ״אופרה קרול״ שעמד בסמוך (היכן שעכשיו עומד בניין הקאנצלרית).

במלחה״ע ה- 2 הבניין לא נפגע בצורה משמעותית במהלך שנות המלחמה. אבל בשבועות האחרונים של במלחמה - הרוסים הפציצו את הבניין וגרמו לו נזק עצום.ב 30/4/45 הרוסים היו הראשונים שנכנסו לעיר ברלין והניפו את הדגל האדום על כיפת בניין הרייכסטאג המופצץ.למידע והזמנות מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם, או התקשרו - למס׳ ישראלי 072-3333-735 למס׳ גרמני 49174935600​+
 

הבניין עבר שיפוץ קל בשנות ה 50-60 והפך להיות יעד לביקורי תיירים. בכל השנים שבין 45-90 הפרלמנט של מערב גרמניה יושב בעיר בון והרייכסטאג עומד ריק.
ב 91׳ לאחר איחוד גרניה (אוקטובר 90) החליטו כי הפרלמנט יחזור לברלין ויישב בבנין הרייכסטאג.
בתחרות תכנון חידש הבניין זכה אדריכל בריטי - סר נורמן פוסטר. עלות השיפוץ - 300 מיליון אירו.
פוסטר, תכנן מבנה מרובע ללא הכיפה שנהרסה למעשה במלחמה אבל בעקבות לחצים של הועדה האחראית מטעם הפרלמט - לחצו עליו לתכנן את השיפוצים עד כמה שניתן קרוב לבנין המקורי כולל כיפה. הכיפה שפוסטר אולץ לתכנן - הפכה להיות מוקד תיירותי מרכזי ביותר בברלין וחלק בלתי נפרד מקו הרקיע של העיר.
בכיפה השקופה , אליה ניתן לעלות ולבקר 7 ימים בשבוע יש רצפת זכוכית ניתן לראות דרכה את אולם המליאה וגם להשקיף על הנוף של ברלין.

על גג הבניין יש פאנלים סולריים המספקים חשמל ואנרגיה לחימום הבניין. מה שנאגר בקיץ ואינו בשימוש - נשמר במאגר תת קרקעי ומשמש את הבניין בחורף.
המשיכו לאורך בנין הריכסטאג אל שער ברנדנבורג. כנסו בשער אל הכיכר הרבועה - כיכר פריז.

רייכסטאג
 
סיור בשער ברנדנבורג - השער, השריד היחידי מחומות העיר ברלין העתיקה נבנה ב 1791 ע״י האדריכל קארל גוטהרד לאנגהוס. השער  שתוכנן, החליף  שער קודם קטן יותר. משני צידי השער נמצאים עמדות השומרים אבל כדי שהשער יהיה מרשים יותר - הוא תכנן עמודים שיקיפו את עמדות המשמר . וכך אלה שבאים אל השער רואים את כל המכלול כיחידה אחת והשער נראה גדול ומרשים בעוד שלמעשה השער הוא רק החלק המרכזי עם ששת העמודים בינהם ניתן לעבור.

הכיכר בה אתם עומדים נקראה בעבר הכיכר הרבועה. אחרי הנצחון על הצרפתים ב 1814 - שינו את שמה לכיכר פריז כדי לזכור את הנצחון על צרפת. במקור היו סביב הבניין בינינים מפוארים של אצולת העיר. מאוחר יותר הפכו הבנינים לבניני שגרירויות. כל הבנינים המקוריים לא שרדו את המלחמה והושמדו לחלוטין ( חוץ משער ברנדנבורג). בתקופת החומה המקום עמד ריק מאחר והיה סמוך לחומת ברלין (מהצד המזרחי) . לאחר נפילת החומה נבנו בנינים חדשים. מלון אדלון נבנה כשחזור למלון אדלון המקורי אלא שהוספה לו קומה נוספת מהמקור.

שער ברנדבורג

בית הדג - כעת, גשו מימין לשער אל הבנין עלין כתוב: DZ BANK. בימי העבודה (לא שבת וראשון) כשאין ארוע חשוב בבנין הבנק ניתן להכנס לתוכו. את הבנין תכנן האדריכל האמריקני פרנק גרי. גרי אולץ על פי תקנות הבניה לתת חזית מצופה אבן לבנין הנהלת הבנק שתיכנן אולם בחלק הפנימי של הבניין- גרי האדריכל היה יכול להתפרע קצת יותר. אם תיכנסו פנימה תראו חלל פנימי מחופה זכוכית ומתכת.עיצוב החלל הפנימי נקרא בית הדג. גרי חובב את אלמנט הדג וביצע מספר פרויקטים בעולם סביב מוטיב הדג - הפליא לעשות זאת גם בפנים בנין הבנק. הוא השתמש במכת דקה מאוד ובחיפוי זכוכית כמו קשקשים על מנת להאיר את חלל הביין באור טבעי.

האקדמיה לאומנות - משמאל לבנין הבנק עומד בניין שחזיתו כולה עשויה זכוכית ולכן ניתן להבחין בקלות בבנין. הבניין ממוקם במקום שבו עמדה במקור האקדמיה לאומנות של ברלין נבנתה ב 1696 והיתה אחת האקדמיות הראשונות האירופה. הבנין החדש והמודרני שעומד היום נפתח ב 2005. כיאה ליעודה של האקדמיה לקדם את החדשנות,השונות והיצירתיות - היא קיבלה אישור מיוחד לחזית החורגת מחוקי הבניה הנוקשים ולכן חזיתה היא זכוכית כולה. הבניין נפתח ב 2005. במקום יש אולם הרצאות, ארכיון, חנות ספרים וכמה חדרי תצוגה בתשלום. אולם ניתן להכנס לבניין ולהתרשם מהארכטיקטורה הפנימית שלו גם בלי כניסה לחדרי התצוגה שבתשלום. הבנין נבנה גם הוא בחיפוי זכוכית וגשרים מרחפים המחברים בין חלקי הבנין. מכל נקודה אפשר להשקיף על חלקי הבנין האחרים. אם תלכו במעבר המרכזי תמצאו דלת יציאה אל חלקו האחורי של הבנין. צאו מהיציאה הזו. עברו באנדרטת השואה והמשיכו את הסוני סנטר (הבניין הבולט שיכוון אתכם הוא בנין זכוכית גבוה כולו זכוכית ובראו האותיות DB).


פוטסדאמר פלאץ והסוני סנטר - אזור הסוני סנטר והפוטסדאמר פלאץ הוא האזור שמבחינה ארכיטקטונית הוביל את ברלין אל תוך המאה ה- 21.החומה שעברה במקום השאירה את הצומת הגדולה ואחת המרכזיות של ברלין ריקה ושוממה. אבל בעשור האחרון , הצומת הלכה והשיבה לעצמה את גדולתה והפכה להיות שוב צומת שוקקת חיים כאן בברלין.חברות כמו סוני ודיימלר החליטו למקם במקום את בניני המשרדים שלהם.

סוני בחרה את האדריכל הלמוט יאן  ממשרד האדריכלים מרפי ושות׳ לתכנן את הבנין והמתחם. המתחם מורכב מ- 7 בינינים נפרדים שמחוברים ע״י גג שצורתו כצורת הר פוג׳י ביפן. הקירוי הפנימי מורכב מיריעות של בד מפרשי סירה, קורות פלדה ומיתרים של גלגלי אופניים. מרכז הרחבה הוא אובלי. יש לו 6 כניסות מכיוונים שונים כולן פתוחות אל העיר.בכיכר - אולמות קולנוע, בניני משרדים ודירות יוקרה.


סיור אדריכלי בברלין
הרעיון של יאן היה לעשות מקום ציבורי שיהיה פתוח לכולם 7 ימים בשבוע.
מלון אספלנד היוקרתי שעמד במרכז הרחבה , והיה המבנה היחיד ששרד את המלחמה באופן חלקי נשמר . אולם בפרויקט הנדסי משוכלל - מה שנשאר ממבנה המלון הותיק הורם במלאו והוזז כ 70 מטר לשולי השטח על מנת לתכנן את הרחבה של מרכז סוני. אם תכנסו אל הכיכר ממש מתחת לבניין חברת הרכבות הגבוה מצופה הזכוכית - תוכלו לראות מימינכם את חדר האוכל שנשאר באופן חלקי והוא היום פתוח למעשה ופונה אל הכיכר. מעל שרידי המלון נבנה בניין דירות יוקרה. החשש היה כי שרידי המלון הישן לא יוכלו לשאת את עומס בניין הדירות שיבנה מעליו, ולכם בנו קונסטרוקציה של קורות פלדה ועליהם את בנין הדירות. וכך בנין הדירות יושב למעשה על קורות הפלדה שמרחפות מעל שרידי המלון הישן ולא מעמיסות עליו.

לכל חזיתות הבנינים שבכיכר יש מכנה משותף אבל הם מסודרים בצורה שונה.
בשעות היום - יש בכיכר תארוה טבעית. בשעות הערב - יש תאורה מבניני המשרדים שמסביב. בשעות הלילה - הכיפה מוארת באורות בצבעים מתחלפים וכששעות הבילוי מסתיימות - התאורה בכיפה הופכת לתאורת לילה כחלחלה.

יותר מ 10 מיליון מבקרים מגיעים כל שנה לבקר ולהתרשם מכיכר סוני והבנינים שלה. מקווה שגם אתם נהנתם. המשיכו להסתובב גם בצד השני של הרחוב ולהתרשם מבנינים נוספים מרשימים באזור.

 


 
 

סיורים בברלין | היסטוריה | צור קשר | כתבו עלינו | אודתינו | הדרכה בברלין | מידע נוסף 
מסעדות בברלין |ברלין למטייל | טיול בברלין | תחבורה בברלין | מזג אוויר בברלין | סיורים בעברית בברלין | סיורים מודרכים בברלין | סיורים פרטיים בברלין | טיול בפוטסדאם | ברלין היהודית | סיור עסקי בברלין | סיור מקיף ברלין | מלונות בברלין  Berlin tours in Hebrew | סיור ברייכסטאג | סיור בחומת ברלין | המיטב של ברלין | ארכיטקטורה בברלין | שווקים בברלין | סיור גרפיטי בברלין
 ערב רומנטי בברלין


קידום אתרים אורגני - GetProSeo

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים